Trogir – kam na výlet

TrogirOstrov Čivo jako ráj tamní zeleně

Čiovo je poloostrov spojený zvedacím mostem se starobylým Trogirem. Krásné budovy v obci Okrug Gorniia kolem zátoky Movarštica. Naleznete zde rozsáhlé vinohrady, sady mandlí, fíkovníků, smokvoní a dalších jižních plodin, kterými se to tu jenom hemží. Uvidíte zde také krásné borové lesy se skupinami nádherných štíhlých cypřišů.

 

Krásný Split vhodný na výlet s dětmi

Split je největší město na chorvatském pobřeží. Pořádá se zde mnoho kulturních akcí, ale také je zde také šest krásných koupališť, které můžete navštívit právě s dětmi. Narazíte zde také na původní ilyrsko-řeckou osadu Aspalathos. Uvidíte zde také krásnou katedrálu se zvonicí. Můžete vidět také peristyl Diokleciánova paláce, který byl vybudován na přelomu 3. a 4. století římským císařem Diokleciánem jako jeho sídlo pro abdikaci, která se konala v roce 305.

 

Nádherná přírodní rezervace Pantan

Patan je nádherná mokřadní rezervace. Málokdo ho zná, přitom je to velmi významná přírodní rezervace. Plná ptáků, přilehlých pláží a spousty návštěvníků, kteří sem právě za touhle nádherou jezdí. Můžete zde vidět nedávno zrekonstruovaný historický mlýn. Rezervace je vzdálená 2 km od Trogiru.

 

Historický Šibenik

52 km od Trogiru se nachází Šibenik, který založil ve druhé polovině 11. století chorvatský král Krešimir IV. Město si zachovalo svůj starobylý půvab. Část původního opevnění a také tři pevnosti v kopci nad městem. Za podívanou stojí také katedrála sv. Jakuba nebo kostel sv. Jana Křtitele.

 

Lokalita Biaći

Biaći  se nachází 5 km od Trogiru. Nádherný archeologický areál ze starochorvatského období od 9. do 11. století. Uvidíte zde pozůstatky sv. Marty a další starochorvatské stavby. K vidění je zde antický hřbitov. Všechny nálezy z tamního hřbitova jsou dnes uloženy v Muzeu chorvatských archeologických památek ve Splitu.

 

Kaštelská riviéra

Chcete vidět více z historie zdejšího okolí? Navštivte Kaštelskou riviéru, kde uvidíte sedm starých obcí, které původně stály samostatně, dnes jsou spojeny v jeden celek, nazývaný Kaštelská riviéra. Leží severozápadně od Splitu. Riviéra má 32 tisíc obyvatel. Kaštelská riviéra se skládá z jednotlivých obcí: Kaštel Štafilić, Kaštel Novi, Kaštel Stari, Kaštel Lukšić, Kaštel Kambelovac, Kaštel Gomilica a Kaštel Sućurac. Přidána byla také obec Resnik.